V pátek 27. 1. 2023 se na Základní škole a Mateřské škole Merhautova v Brně konalo pietní setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Setkání se zúčastnili zástupci Magistrátu města Brna, MČ Brno - sever a základních škol z Brna a okolí. Naši školu reprezentovali někteří žáci 9.A a 9.B . Místo setkání nebylo vybráno náhodně. Z budovy ZŠ Merhautova odjížděly za 2. světové války transporty Židů do Terezína. Pietní setkání se zde konají každoročně, tradici přerušil jen Covid. Na programu bylo i vystoupení studentů Konzervatoře Brno a kytaristy Milana Kašuby. Avšak největším zážitkem pro všechny zúčastněné bylo vyprávění paní Bedřišky Felixové. Paní Felixová je dnes již jediná přeživší účastnice transportů Židů z Merhautovy. Celou akci doplňovala výstava prací žáků základních škol na téma "Holocaust". I žáci naší školy prezentovali své práce.
Iva Ondrůšková