V úterý 2. května 2017 jsme jeli s paní učitelkou Ondrůškovou a paní učitelkou Kapounkovou na exkurzi do Osvětimi. Cesta tam autobusem trvala asi 4,5 hodiny. Pan průvodce nám po cestě vyprávěl zajímavosti o městech a místech, které jsme cestou míjeli. Sem tam prohodil nějaký vtip pro odlehčení atmosféry, a tak cesta rychleji ubíhala.

Zastavili jsme asi 30 minut na benzínce, abychom se provětrali, odskočili si, nakoupili předražené potraviny.
Když jsme přijížděli k parkovišti a naskytl se nám pohled na pár bloků a na některé z nás už dýchla ponurá atmosféra. Moc tomu nenapomáhalo nepříjemné mrholení, které se ovšem dalo přežít i bez kapucí.

Každý dostal sluchátka a přijímač v podobně malé krabičky. Tu jsme si naladili na číslo, které nám řekla polská, ale česky mluvící průvodkyně z Osvětimi a mohli jsme vyrazit. Mráz po zádech běhal už při pohledu na bránu s nápisem: „ARBEIT MACHT FREI“ (česky: práce osvobozuje). Procházeli jsme jednotlivé bloky a poslouchali výklad. Viděli jsme i známou místnost s vlasy, vitríny s hřebeny, botami, nádobím, které si s sebou židé do tábora přivezli, aniž by tušili, jaké peklo je zde čeká. Slzy se draly do očí při pohledu na fotografie, na kterých šly matky s dětmi za ruce rovnou na smrt. Při přecházení z bloku do bloků nám oči jezdily po ostnatých drátech, které byly tehdy pod velmi vysokým proudem, jak říkala paní průvodkyně, aby nikdo z vězňů nemohl utéct. Ke konci prohlídky nám bohužel začalo opravdu pršet. Zakuklení v kapucích jsme poslouchali poslední informace, odevzdali jsme sluchátka.

Prohlídka celkem trvala kolem hodiny a půl, prošli jsme přibližně čtyři jednotlivé bloky a vyslechli si spoustu nových informací. Dále jsme přejeli do asi 5 minut vzdálené Březinky. Teď už bez sluchátek jsme procházeli obrovský areál. Na závěr prohlídky jsme se mohli podívat na celou Březinku z hlavní věže.

Cestu zpátky autobusem jsme si krátili sledováním filmů, které nám milý pan průvodce pustil. Exkurze do Osvětimi byla opravdu silným zážitkem a myslím, že na ni nikdo z nás nezapomene. Foto zde.

Zuzana Macháčková IX. B